Danışma: (+90) 282 735 26 00

Tarihçe

90 yılın üzerinde bir tecrübe; Coko-Fabrikaları – Birçok olaya, gelişmeye, buluşa ve keşfe tanık olmuş bir tarih. Artık 21. yüzyılın eşiği geçildi ve şirket artan başarılarıyla uluslararası sektörde yerini aldı.

Yeni bir malzeme olarak plastiğin bulunması, bu malzemenin altın çağını 60’lı ve 70’li yılların başında başlatmıştır ve Coko bu fırsatı yakalamış ve hırslı bir ekiple, büyük özverilerle şirketi hep daha ileriye taşımışlardır. Esneklik ve hep en iyi kaliteyi sunma isteği Coko’nun müşteri portföyünü sürekli artırmış ve şirketin sürdürülebilir büyümesinin temelini oluşturmuştur.

Şimdi Coko’nun heyecan verici şirket tarihine dalın ve yaklaşık yüz yıldır ayakta duran orta ölçekli bir aile şirketini yakından tanıyın.1926

1926 olaylar ile dolu bir yıldı. Almanya Birleşmiş Milletlerde daimi bir koltuk hakkına sahip oldu. Londra'da ilk televizyon halka duyuruldu, yaklaşan global ekonomik kriz Almanya için de kolay olmadı. Sürekli ekonomik başarı sadece bazıları için mümkün oldu. Bu zor resesyon yıllarında  Conrad Koch krizden bir fırsat çıkararak Kassel şehrinde Coko Gesellschaft'ı kurdu. Firma ismi, kurucunun isim ve soyisiminin baş harflerinden oluşan ve bizzat Conrad Koch tarafından çizilen logo ile günümüze kadar gelmiştir. Firmanın ana meşguliyetini elektrostatik temizlik cihazlarının üretimi ve satışı oluşturmaktadır.

1941

İlk başarılar için çok beklemeye gerek kalmamıştı. Selüloit bazlı ürünlerde inanılmaz bir patlama yaşanıyordu. Ama 30'lu yılların sonlarına doğru yaşanan gelişmeler de firmanın gelişiminde önemli izler bırakmıştı. Savaştan sonra selüloit sadece kısıtlı miktarda üretilebiliyordu.

Ayrıca Coko Gesellschaft'ın üretimi savaş zamanındaki hava saldırılarından çok ciddi anlamda etkilenmiş ve sonunda Conrad Koch 1941 yılında fabrikayı Metz'e taşımak zorunda bırakmıştı. Yeni fabrikada artık diğer sektörler için plastik enjeksiyon üretimi de başlamıştı.

1944

Metz'deki yerleşke savaşın bitmesinden hemen önce 1944 yılında  Schötmar'a taşındı. Aynı zamanda Bad Salzuflen selüloit üretiminde ve yetişmiş eleman konusunda iyi bir isim yapmaya başlamıştı. Conrad Koch Schötmar'da Uferstrasse adresindeki binalarda üretime başlamıştı.

Conrad Koch selüloitin gerileyeceğini zamanında öngörerek tüm ağırlığını modern plastik enjeksiyon işlemesine yöneltti.

1949

Bütün başlangıçlar zordur.  Coko-Werk Uferstrasse'deki ilk yıllarını oldukça eğreti şekilde geçirdi. Ama işletmenin pozitif gelişimi kısa zaman içerisinde kiralık birkaç avuç yerden çok daha büyük bir yere ihtiyaç duyulacağını gösteriyordu.  Artık kendisine ait bir mülkün zamanı gelmişti!

Birleşik Almanya'nın kuruluş yılı ile beraber sonunda Endüstri bölgesindeki Otto-Hahn Caddesinde bir arsa satın alınmıştı.

1951

1951 yılında Conrad Koch ekibi ile beraber yeni üretim yerinin ilk yapı taşlarını yerleştiriyordu. Sürekli artan bir başarı ile Coko ürünlerinin üretiyor ve dünyaya satıyordu artık. "Kırılmaz Naylon Tarak" çok hızlı bir şekilde geliştirilerek çok satanların başında yer alarak dünyada iyi bir isme sahip olacaktı. 1952 yılında kendi kalıphanesini ve makine parkurunu kurarak hizmet kalitesini artırdı.

Plastik enjeksiyon teknolojisi ile üretilen margarin figürleri ve savaş sonrası çocukların süpriz yumurta ambalajlarının üretimi inanılmaz adetlere ulaşmıştı. Bu üretim teknolojisi 1952 den beri plastik enjeksiyon teknolojisinin ve termoplastik üretimin temelini oluşturacaktı.

1969

Coko Werk'in gelişimindeki  önemli noktalardan biri de 1969 yılında Holzhausen'de satın alınan mülkün üzerine 2.500 metrekarelik yeni ve modern bir binanın temelinin atılmasıydı. Yeni üretim yöntemlerinin adaptasyonu muhtelif patent başvuruları muhtelif prototipler zaten firmanın ilerleyen yılllarda  da düzenli olarak büyüyeceğinin en önemli göstergelerinden biriydi.

60'lı yılların klasik Coko ürünlerini; Mobilya aksesuarları,  HB, Brinkmann, Reemsta, Baiersdorf ve Schwarzkopf firmaları için mutelif reklam malzemeleri, ayrıca özellikle Colgate ve Palmolive ve temizlik ürünleri için şişirme plastik şişeleri oluşturacaktı.

1971

Reinhard Spieker, üniversite eğitiminden sonra 1962 yılından itibaren Coko-Fabrikası için çalışmaya başlamış ve kısa bir aradan sonra 1971 yılında fabrikanın yönetimini üstlenmiştir. 1972 yılında Willi Koerner imza yetkilisi yönetici olarak şirkete girmiştir. Ardından 1973 yılında Ticari Genel Müdür olarak Manfred Saarmann ve 1980 yılında İşletme Müdürü olarak Klaus Dreskrüger şirketin yönetimini bütünleştirmişlerdir.

Yeni şirket yönetimi bundan sonra şirketin başarılı gelişmesine geniş bilgi birikimleri ve yetkinlikleri ile can vermiştir. Böylece Coko 70’li yıllarda Nixdorf için bilgisayar kasaları ve Philips için ilk klavyeleri üretmeye başlamıştı. Bunların haricinde mobilya endüstrisi için plastik parçaların üretimi boyaması da Coko'nun hızlı ve düzenli büyümesine pozitif katkı yapacaktır.

1985

Yeni yönetim sürekli farklı sektörelerin devlerini müşteri olarak kazanmayı başarmıştır. Örneğin Commodore ev bilgisayarı C64’ün gövdeleri üretilmiştir. IBM, NCR ve HP’de gövdelerinin üretimini şirketimize emanet etmiştir. Buderus ve Wolf gibi çim biçme makine üreticilerine  yapılan üretimler de aynı şekilde.

Şirket tarihinde bir diğer kilometre taşı: sürekli büyüme nedeniyle, 1985 yılında Holzhausen Porschestrasse 9-11 adresinde idari bina dâhil iki büyük üretim holü kurma gereği doğmuştur. Gelişim hiçbir zaman sınır tanımaz!

1991

Berlin duvarının yıkılması ve yeni pazarların kazanılması sanayiye yeni pazarlama fırsatları sunmuştur. Ekonomi canlanmış ancak işverenlerde daha talepkâr olmaya başlamışlardır.

Müşteri her zaman haklıdır! Coko-Fabrikasının hedefi her zaman zirveye ulaşmaktı. Müşterileri daha azı ile yetinmemeliydi.

DIN ISO 9001 gereğince sertifikalı sürekli kalite iyileştirmesi ve VDA 6.1 gereğince daha yüksek kalifikasyon, elemanların sürekli eğitilmesi, Coko günlük hayatının sadece iki örneğidir. Coko için çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm sadece laftan ibaret değildi. ÖKO-Audit VO gereğince sertifikalandırma 1997 yılında düzenlenmiştir, aynı yıl DIN EN ISO 14.001 sertifikası da alınmıştır.

2000

Coko geleceğin sorunları ile başarılı şekilde baş etmek için hazırlıklıdır. Şirket sektörün en modern temsilcileri arasındaki yerini çoktan almıştır. Dinamik şekilde büyümüş olan şirket artık 35.000m2 alanda üretim yapmaktadır. Plastik mühendisliği danışmanlığından, Inhouse kalıp yapımını kadar, yüzey işlemlerden, yapı gruplarının montajından, kullanıma hazır son ürüne kadar Coko sistem tedarikçisi olarak her şeyi tek elden sunar. Uluslararası standartlara uygun toplam-kalite-yönetimi olağan şekilde yerine getirilen bir yükümlülüktür.

Ortalamanın çok üzerinde gerçekleşen şirket gelişiminin ışığında sürekli büyüyen ciro artışı ile tarih yazmaktadır. 2000 yılında ilk kez 100 Milyon DM tutarındaki psikolojik eşik aşılarak istikrarlı büyüme devam etmiştir.

Daha sonra Polonya’daki ilk tesis shop in shop konsepti ile kurulmuş ve Bad Salzuflen’de VDA 6.1 gelişme sertifikası alınmıştır.

2007

2007 yılında Bad Salzuflen tesisinde yeni ERP (kurumsal kaynak planlaması) sistemi olarak SAP’nin kullanılmasına karar verildi ve bir yıl sonra sistem kuruldu. Ayrıca Coko MoldFlow simülasyon yazılımına yatırım yapmıştır.

Aynı yıl Bad Salzuflen’de bir Showroom kurulmuştur, buraya satış departmanı ofisleri taşınmıştır. Bu showroom’da müşteriler ve diğer ziyaretçiler artık zengin ürün yelpazesini yakından görme fırsatına sahiptirler.

 

2010

Coko yeni bir yaş boya tesisini işletmeye katmıştır.

Gelişen küreselleşmeye uyum sağlamak adına ve en büyük müşterimiz Bosch ve Siemens ev Aletlerine doğrudan yerinde hizmet verebilmek için, 2010 yılında Türkiye’de yeni bir fabrika kurmaya karar vermiş ve karar alındıktan sadece bir yıl sonra bu fabrika inşaatı tamamlanarak üretime geçilme başarısı gösterilmiştir.

2011

2010 yılın sonlarında Coko Fabrikaları, Bad Salzuflen, Lodz/Polonya ve Çerkezköy/Türkiye’de bulunan üretim tesisleri birlikte 100 Milyon Euro ciro eşiğini aşmayı başarmıştır. Türkiye’deki yeni fabrika üretime başlamıştır.

Polonya pazarı son yıllarda önemli bir ivme kazanmış, bu da 2011 yılında, Polonya’daki mevcut tesis kapasitesinin sınırlarına ulaşmasına ve  Coko şirketinin Polonya’da bir tesis daha kurma kararına sebep olmuştur.

Uygun bir arazi Lodz havaalanı yakınlarında bulunmuş ve mevcut tesisin yaklaşık büyüklüğünde yeni bir üretim binasına sahip olunmuştu.
Yeni yapılan fabrikada Eylül 2012 başından beri üretime devam etmektedir.

2014

Bad Salzuflen’deki ana merkezde ful otomatik yüksek raf sistemli depo yatırımı tamamlanmış ve lojistiğe kazandırılmıştır. Sürekli artan müşteri talebi ve lojistik işlemlerin optimizasyonuna odaklanılması nedeniyle, 2013 yılında yeni lojistik merkezin yapımına yaklaşık 5 milyon Euro yatırım yapılmıştır.

Diğer konular

Kariyer

İyi eğitimli personellerimiz yaptığımız işlerin kalite güvenceleridir.

Kariyer

Ödüller & Sertifikalar

Sadece müşteri talepleri sürekli artmıyor, bizde kendimize sürekli daha yüksek kalite hedefler koyuyoruz

Ödüller & Sertifikalar

Yerleşkeler

Coko plastik enjeksiyon yapı parçalarının üretiminde uzmandır. Özellikle büyük, zor ve kompleks parçalar know how'ımızın yüksek olduğu alanlardır.

Yerleşkeler

Bize sormak istediğiniz bilgiler için bizimle iletişime geçiniz

Telefonla danışma

(+90) (282) 735 26 00

E-Posta ile danışma

bilgi@coko-werk.com

Bize sormak istedikleriniz

İletişim Formu