Danışma: (+90) 282 735 26 00

Plastik Enjeksiyon

Talepler doğru yöntemi belirler!

İster tek, ister çift veya 3-komponentli enjeksiyon üretimi olsun, ister gaz enjeksiyon işlemi (GID) veya köpük-enjeksiyon olsun, plastik işleme teknolojilerine ilişkin her türlü çözümü müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. 80 ton  ile 2400 ton arasında kapama kuvveti sağlayan, modern enjeksiyon makinelerimizde her türlü talep profiline uygun yüksek kaliteli ve ekonomik enjeksiyon ürünleri üretilmektedir. Tüm makineler bir üretim yazılım programına (BDE) bağlıdır ve böylece üretim kontrol altında tutulmaktadır.Onaylama & İstatistiksel Kontrol

APQP ve Proses optimizasyon ekibimiz müşterilerin taleplerine göre daha stabil ve sorunsuz bir seri üretim için gerekli önlemleri alarak sürekli iyileştirme bağlamında bunları istatistiki verilere döker ve  kaydını tutar.

Özel Yöntemler

Müşteri taleplerini yerine getirmek için Coko her zaman en modern ve güncel  teknolojilere vakıftır. Coko müşterisi ile birlikte özel yöntemleri devreye alarak yeniliklerin kapısını açar.

Doğru özel işlem optimal ürünün elde edilmesini sağlar.

 

Çoklu komponent enjeksiyon

Çoklu komponent enjeksiyon, birden fazla hammaddenin enjeksiyon işlemi esnasında bir kalıp içerisinde kısım kısım bir araya getirilmesidir. Bu alanda Coko çok derin bir tecrübeye sahiptir. Coko 700 ton kapama kuvvetine ve 1400 mm döner tabla çapına ulaşan makineleriyle bu alanda göz doldurmaktadır.
Parça tasarımına ilişkin yaratıcılığınıza neredeyse hiç sınırlama koymuyoruz.

Coko sizin için aşağıda belirtilen çok komponent üretimlerini  gerçekleştirebilir.

 • Döner tabla (Rotating Plate)
 • Kübik kalıp
 • Metal insert üzeri enjeksiyon
 • parça üzeri 2K enjeksiyon (Overmolding)
 • Core-Back Tekniği vs.

Çok bileşenli enjeksiyon tekniğinin bu varyantlarının sağladıklarına örnek olarak:

 • Enjeksiyonda hareketli bağlantıların sağlanması (başka bir parçanın montajı)
 • Çok bileşenli enjeksiyon imkanı (sert/sert, sert/yumuşak)
 • Sandviç enjeksiyon tekniği (entegre edilmiş köpük yapısı ile parçanın hafifletilmesi)
 • 3D-MID (Molded Interconnect Devices) (iletken şeritlerin yapı parçasına entegrasyonu)
 • … gibi birçok uygulama

Enjeksiyon & Montaj Entegrasyonu

Enjeksiyon makinelerinden gelen parçalar direkt montaj hatlarına gelerek zaman ve lojistik anlamında avantaj sağlamaktadır.Burada otomatikleştirilmiş işlemlerle parçalar taşınır, birbirinden farklı montaj teknolojileri uygulanabilir,  %100 kalite kontrolü için birçok kontrol işlemi ve etiketleme de dâhil edilebilir.

Enjeksiyon & Tampon Baskı Entegrasyonu

Klimalı bir ortamda enjeksiyon makinesinden hemen sonra uygulanan tampon baskı, yüksek süreç güvenliğini sağlamaktadır.
Coko bunu yüksek adetlerde, muhtelif yüzeylerde ve birden fazla renk uygulamasıyla  sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Gaz Enjeksiyon

Gaz iç basınç prosesi için kalıp yuvasının iki akışkanla doldurulması esastır. Bilinen viskoziteye sahip sıvı bir termoplastik ilk bileşeni oluştururken, ikinci bileşen gazdan – genel olarak azot (N2)- oluşur. Gaz, kalıp dolumu sonrasında eriyiğin içerisine akar. İki akışkan genel olarak birbirine karışmaz. TSG-işleminde (köpükleştirme) olduğu gibi bir köpük yapısı, gaz enjeksiyon prosesinde oluşmaz ve oluşması da istenmez. Klasik çoklu komponent sandviç enjeksiyonla karşılaştırıldığında, Gaz enjeksiyonunda ikinci komponent olarak yer alan gaz 2 önemli özellik barındırır:

 • gözardı edilebilecek kadar düşük viskozite
 • yüksek sıkışma kapasitesi

Bu da sandviç enjeksiyon tekniğine göre birçok farklılıklara sebebiyet vermektedir.

 

TKE Yöntemi

Termoplastik Köpürtme Enjeksiyon  (TKE) yönteminde parçayı, iç kısmı köpürtülen  malzeme üzerinde bir örtü görevi gören köpürtülmemiş kısım şekillendirilir. Prensip olarak TKE yöntemi bir çok enjeksiyon ürününde kullanılabilir. Yalnız yüzeyde gümüş renkte yapılar oluşur. Eğer bu ürünler de yüksek bir yüzey kalitesi isteniyorsa , bu ürünler önce zımparalanıp ardından boyanması gerekmektedir.

Tandem Kalıp Teknolojisi

Biribirine benzer fakat farklı dolum ağırlıklarına sahip iki plastik parça ekonomik nedenlerden aynı anda ve aynı makinede üretilme ihtiyacı varsa, tandem teknolojisi önemli bir ekonomik avantaj sağlar. Bu iki parça bir de otomatik monte edilecekse veya kaynak ile birleştirilecek ise, tandem teknolojisi bu iş için biçilmiş kaftandır.

Coko farklı tonajlarda tandem teknolojisine haiz makine parkuruna sahip nadir firmlardan birisidir.

 


Bize sormak istediğiniz bilgiler için bizimle iletişime geçiniz

Telefonla danışma

(+90) (282) 735 26 00

E-Posta ile danışma

bilgi@coko-werk.com

Bize sormak istedikleriniz

İletişim Formu